2015. máj 09.

Funkcionális elemzés

írta: megcsinaljukazepgazdot!
Funkcionális elemzés

uszoda_makett_1.jpg

Bevezető

Az első fontos kérdés, ami talán sok kecskeméti lakos fejében is megfordult a projekttel kapcsolatban az, hogy valóban szükség volt-e arra, hogy legyen a városnak egy új uszodája. Amíg a régi uszoda nyitva volt rendszeres használója voltam, számos testnevelés órám is zajlott a Janáky István által tervezett épületben. Sokáig foglalkoztatott az a kérdés, hogy vajon mire fogják használni majd a régit. Bár voltak olyan kezdeményezések, amikor szórakozó helyet csináltak belőle, de mivel semmilyen építészeti szempontból nem erre a funkcióra lett tervezve ez a próbálkozás egy idő után elhalt. Szerencsére nem rég olvastam a város honlapján, hogy egy sportcsarnokot építenek majd a helyére, ami megnyugtatóan hangzik és a régi uszoda melletti oktatási intézményeket is ki tudja majd szolgálni. A kérdésre visszatérve annak ellenére, hogy a régi épület is méltón képviselte a várost, szükség volt egy korszerűbb, technológiailag fejlettebb uszoda létrehozására.

Helyszín

Az épület egy már meglévő szabadtéri strand (Széktói fürdő) és egy sportpálya mellett (Széktói Stadion) helyezkedik el, mely a hasonló funkciókból adódóan jó helyszínválasztásnak tűnik. Ezek mellett a létesítmény körül több vízfelület is található és a közelben van a Szabadidő Park is.

Téri elemzés

Az épület építészeti megjelenése jól tükrözi a két funkció: a versenyuszoda és élményfürdő karakterét. A versenyuszoda és a tanmedence szigorú építészeti megjelenésébe áramlik bele az élményfürdő rész.  A tervező alap koncepciója az volt, hogy a sablonos téri szituációk helyett egy szokatlan világot hozzon létre. Ha egy szóval kéne jellemezni az épületet akkor az "ellenpont" kifejezést használnám. A funkciók elrendezésében számos ellenpont jelenik meg, melyet az alábbi ábrákon szemléltetek. Ezen ellenpontok összege hoz létre az épületben egy téri egyensúlyt.
Az épület megjelenésében és magassági méreteiben is jól tükrözi a különböző funkciók hasonlóságait és ellentéteit. Az egész komplexumot talán négy fő egységre lehetne osztani: versenyuszoda –tanuszoda rész, élményfürdő rész, szauna világ, kiszolgáló-személyzeti helyiségek. A versenyuszoda és az élményfürdő téri megfogalmazása szerkezetileg azonos, de geometriailag eltérő nyitott, fényt átengedő építészeti megoldás. A kiszolgáló helyiségek és a szauna világ zárt tömegformálása figyelhető meg. Ez a négy egységet egy gondolat a "hullám" forma fogja össze. A térformálás szempontjából fontos megjegyezni, hogy az előtér is az uszodafunkciókhoz hasonló építészeti megjelenéssel van prezentálva. Az épület modelljére ránézve a funkciók elhelyezkedésének ismerete nélkül is meg lehetne állapítani, hogy melyik hol helyezkedik el.

Az izgalmas tömegformálás, ellenpontok, a funkció közötti logikus kapcsolatok jól definiálják az építész által meghatározott koncepciót.

Szólj hozzá

funkció helyszín Feladat használat